Sevgili Meslektaşlarım

Uzun bir süredir sizler ile bu köşede buluşamadık.Bunun için sizlerden özür diliyorum.
Hepinizin çok yakından takip ettiği gibi, 30 Haziran tarihinde 2008 SGK Protokolü imza aşamasına getirildi.Sizler ile protokol görüşmelerini paylaşmak istiyorum.Yaklaşık üç aydır TEB Merkez Heyeti ve Odalar olarak sürdürdüğümüz protokol görüşmelerine başlama isteğimiz maalesef SGK'nın yasasının yeni çıkması ve Kurum içi yapılanmasının bitirilememesi nedeniyle son haftaya kalmıştı.

Bu süreç içerisinde 17 Haziran'da yapılanII. Başkanlar Danışma Kurulu toplantısında TEB Merkez Heyeti ve51 Eczacı Odası Başkanı 2008 protokolü kırmızı çizgilerimizi ;yani olurlarımızı, olmazlarımızı belirledik.
1.Kamu kurum iskontosunun eczane üzerinden geçirilmesi ile oluşan ortalama % 2.8'lik kaybın kaldırılması
2.Eczane karlılığının %17-18'lere düşmesi nedeniyle özellikle düşük cirolu eczaneleri iflasa sürükleyen kademeli iskontonun kaldırılması ,yada düşürülmesi
3.Kurum geri ödemeleri
4.Eczacıyı potansiyel suçlu gösteren protokol metnindeki cezai şartlar ve buna benzer maddeler

Büyük zorlamalar sonucu 23 Haziran 2008 'de başlayan protokol görüşmeleri SGK'nın uzlaşmaz tutumu nedeniyle 4. gün sonunda tıkandı ve acilen III. Başkanlar Danışma Kurulu toplantısı yapıldı.
Bu arada tüm Odalarda ve Merkez Heyetinde kamuoyu oluşturmak amacıyla basın toplantıları ve Bölge Milletvekillerine bilgi aktarımı yapıldı.
28 Haziran Cumartesi günü yapılan Başkanlar Danışma Kurulunda, 51 Oda ve Merkez Heyetimizin kararlı tutumu ve duruşu karşısında 30 Haziran günü akşam saatlerinde isteklerimizin büyük bir kısmının kabul edilmesi ile 2008 yılı SGK protokolü imza aşamasına getirilmiş oldu.Protokol ile ilgilidüzenlemelersizlere web sayfamızda aktarıldı.
Çok zorlu bir süreç sonunda gelinen noktanın mesleğimizdeki kazanımların başlangıç noktası olacağına inanıyorum.Bu anlamda örgütlü gücümüzle nelerin yapılabileceğini göstermiş olduk.
Yönetim Kurulu olarak sizlerden devamlı destek aldık,siz meslektaşlarımızı yanımızda hissettik.Hepinize yönetim kurulum ve şahsım adına teşekkür ederim.

Ecz. Bülent Varel
Başkan

EDİRNE ECZACI ODASI

EDİRNE ECZACI ODASI